Nám. Míru 470
27735 Mšeno

telefon: +420 315 693 646
mobily: +420 777 769 100, 149, 158
e-mail: info@tentwood.cz

Jak správně uskladnit stany

Jak správně uskladnit stany

20.11.2019 14:39

Sušení a skladování:

Důkladné uušení před sbalením je základní nutností!
Pokud jsme si opravdu jisti tím, že plachta je v pořádku a suchá a máme „málo času se zabývat nějakým stanem“, můžeme ji dát do skladu, nebo na půdu a vzít ji odtud až v den, kdy další rok budeme odjíždět na tábor.
Vhodnější ale je stan po návratu domů znovu vybalit, ještě jednou jej nechat v dobře větrané místnosti proschnout a teprve poté jej znovu sbalit – ale ne do přepravního obalu, ale volně a tak, aby byl rozložen v co největší šíři (např. 1m) - aby „dýchal“ a měl co nejméně přehybů.
Pokud je třeba stan vyčistit, opravit, nebo přeimpregnovat – neodkládejme to na jaro, ale zařiďme potřebné nejlépe hned po návratu z tábora – kdy ještě vše máme v živé paměti. Pokud si tyto práce zadáme u specializované firmy, počítejme s tím, že na podzim a v zimě nás tyto služby vyjdou levněji a hlavně budou nejspíš provedeny v námi požadovaném termínu. Na jaře, či dokonce v létě už to tak být nemusí …
Stan by měl být následně uložen na suchém místě, v suché a větrané místnosti. Je také dobré stan občas zkontrolovat – zda je opravdu stále suchý a zda se v něm neumístily např. myši.
Doporučujeme také podívat se na stan dříve, než v den odjezdu – případná překvapení (např. vykousaná díra od myší) se potom během několika hodin těžko řeší.
 

Plísně, hniloba a impregnace:

Látka, z které jsou naše stany vyrobeny, je napuštěna speciálním impregnačním roztokem, který zároveň obsahuje i protiplísňovou a protihnilobnou úpravu. Neznamená to ale, že by látka byla 100% odolná proti plísním a hnilobám - její odolnost je však výrazně vyšší, než u bavlny nijak neupravené.
Tato úprava ale také nemá „doživotní“ trvanlivost – stany je nutné čas od času přeimpregnovat. Jak kvůli plísním a hnilobám, tak kvůli impregnaci (tedy vodoodpudivosti látky) samé.
Jak často? Záleží na mnoha okolnostech, ale přibližně po 6 měsících používání, nejdéle však po 3 letech od prvního použití.
 

A závěrem (pro výběr příštího tábořiště) - co zhoršuje kvalitu stanovky?

Jsou to zejména tyto níže uvedené skutečnosti, z nichž některé můžeme sami ovlivnit:
- mastnota (pokud by se uvnitř stanu vařilo, nebo byl stan něčím polit
- spad ze stromů (zejm. listnatých) a usazený prach
- průmyslové nečistoty v ovzduší – smog
- kyselé deště
- nové typy plísní (každý rok se objevují v různých oblastech různé nové druhy), které doposud nebyly známy a proti nimž není použitá úprava účinná
- zvýšená vlhkost v místě, kde stan stojí (celý den ve stínu stromů)
- silné sluneční UV záření (celý den na slunci, zejm. ve vyšších horských polohách)

Aktuality

Pomáháme...

Najdete nás také na

  • Tent Wood FaceBook
  • Google Maps

Odběr novinek

Odběr novinek
*

Počítadlo

Rychlý dotaz / poznámka

Rychlý dotaz / poznámka


*

*
*

Partneři