Nám. Míru 470
27735 Mšeno

telefon: +420 315 693 646
mobily: +420 777 769 100, 149, 158
e-mail: info@tentwood.cz

Bavlněná ochranná hygienická rouška / ústenka – návod k použití a údržbě

Bavlněná ochranná hygienická rouška / ústenka – návod k použití a údržbě

Bavlněná ochranná hygienická rouška / ústenka je základní ochranný prostředek proti riziku šíření virové nákazy (koronavir, chřipka apod.).

Přestože rouška virus 100% nezastaví, omezí šíření kapének s virem. Zatímco lidé bez roušky vykašlali podle studií v průměru 200 infekčních kapének, lidé s látkovou rouškou pouze 43. Samozřejmě velmi záleží i na kvalitě bavlny a hustotě látky. Bavlněná rouška tedy může zachytit téměř 80% všech vykašlaných infekčních částic, čímž ji lze téměř srovnat s rouškou chirurgickou, která jich zachytí až 85%. Při filtraci nejmenších infekčních částic už se rozdíl v účinnosti mezi chirurgickou a doma vyrobenou rouškou o něco zvyšuje. I přesto je však rouška vyrobená z bavlny stále schopna odfiltrovat přibližně 70 % částic o velikosti průměrné bakterie.
Nosit roušku, ať už jakoukoliv, má tedy opravdu smysl.
Je však potřeba o roušku pečovat a poctivě dodržovat hygienické postupy.

Dbejte proto, prosím, následujících pokynů:

 • Manipulaci s rouškou by vždy mělo přecházet důkladné umytí rukou (mýdlem a teplou vodou, po dobu min. 20 vteřin).
 • Při nasazování je důležité nedotýkat se obličeje a látky - snažit se dotýkat pouze okrajů roušky, co nejméně sahat na střed a přední části roušky.
 • Rouška by měla zakrývat obličej od nosu pod bradu.
 • Rouška by se měla ideálně měnit každou hodinu, zejména pokud se pohybujete mezi větším množstvím lidí. Každopádně by nošení roušky nemělo trvat déle než čtyři hodiny nebo dokud rouška nezvlhne (poté se její účinnost snižuje).
 • Roušku sundávejte pouze za provázky nebo gumičky, opět se nedotýkejte látky ani obličeje.
  Po manipulaci s rouškou je opět žádoucí umýt si ruce.
 • Roušku je nutné po každém použití (resp. před opětovným použitím) sterilizovat. Toho lze dosáhnout vypráním na nejvyšší teplotu, tedy alespoň 60 °C, ideálně ale vyvařit (tedy 100 °C) po dobu 20 minut, a následně ještě za vlhka roušku vyžehlit, ideálně párou. Pokud nemáte parní žehličku, pak alespoň nejvyšší možnou teplotou, po dobu 5 minut.
 • Takto vysterilizované roušky by měly být uchovány na místě (resp. v obalech), které předtím vydezinfikujete.
   

Je zároveň vhodné rozlišovat, v jakých situacích je nutné mít roušku na obličeji a kdy postačí mít ji jen "v pohotovosti", tedy v kapse, nebo ještě lépe zavěšenou na krku.

Při pobytu ve volné přírodě (procházky, sport, venčení psů) bez kontaktů s ostatními lidmi (zbytečně se nepřibližovat, nedávat se do řeči) je riziko přenosu minimální a rouška na obličeji v tu chvíli nemusí být nutná.

Z výše uvedeného vyplývá, že si s jednou rouškou vystačíte například na jeden nákup, či vyvenčení psa. Ale případě, kdy v roušce musíte například pracovat celý den, je potřebné mít jich u sebe několik (a před dalším pracovním dnem provést jejich dezinfekci).

Roušky pro dospělé i děti můžete objednat zde.

Aktuality

Pomáháme...

Fazole

Najdete nás také na

 • Tent Wood FaceBook
 • Google Maps

Odběr novinek

Odběr novinek
*

Počítadlo

Rychlý dotaz / poznámka

Rychlý dotaz / poznámka


*

*
*

Partneři